سنسور دریچه گاز زیمنس یورو4 (Green sensor)

سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید

Green sensor

سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید مخصوص خودروهای پراید زیمنس و برخی از پرایدهای مدل بالا یا معروف به یورو4 میباشد.سنسورهای دریچه گاز مدل فلش پراید از نوع ساژم و زیمنس هستند که از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با هم ندارند ولی سیستم مداری آن ها با هم فرق میکند و بسیار نکته ای مهم هست هنگام  تعویض قطعه نمودن.

سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید وظیفه دارد که درصد یا مقدار باز بودن دریچه گاز را اندازه بگیرد و به ECU ارسال کند و اطلاعات این سنسور در ECU  حساب کرده و مقدار پاشش سوخت در وضعیت های بسته بودن ، نیمه باز ، کامل باز و همچنین برای وضعیت های مختلفی از جمله شتاب گیری و کاهش شتاب ( رها کردن ناگهانی پدال گاز ) محاسبه نماید

نکته : زمانی که دور موتور بالا می باشد و ناگهان پدال گاز را رها می کنیم ، دریچه گاز سریعا بسته می شود و سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید حالت بسته بودن را به اطلاع ECU می رساند و ECU نیز جهت جلوگیری از افزایش بیش از حد آلودگی هوا ( بعلت تغییر زیاد نسبت هوا و بنزین ) و کنترل دور موتور ، اقدام به قطع پاشش سوخت ( توسط انژکتورها ) و یا کاهش بسیار زیاد زمان پاشش سوخت می نماید .

بنابراین سنسور موقعیت دریچه گاز زیمنس فلش پراید یکی از سنسورهای موثر در پاشش سوخت در حالت های دور آرام ، شتاب گیری ، کاهش شتاب و دورهای بالا می باشد .

اساس کار سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید:

سنسور موقعیت دریچه گاز فلش پراید در واقع یک نوع پتانسیومتر ساده بوده که با تغییر اهرم دریچه گاز ، نه تنها پولکی دریچه گاز تغییر می کند بلکه پتانسیومتر دریچه گاز نیز تغییر می کند . ولتاژ ورودی سنسور دریچه گاز پراید 5V می باشد که با بازو بسته شدن دریچه گاز ولتاژ خروجی تغییر می کند . زمانی که پولکی بسته است در خودروهای زیمنس ولتاژ خروجی باید بین 0.4V  تا 0.6V  باشد که این ولتاژ زاویه صفر را به ECU نشان می دهد که به میزان باز شدن پولکی ولتاژ خروجی بالا رفته درنتیجه زوایه دریچه گاز نیز تغییر می کند و از این طریق ECU متوجه می شود که پولکی دریچه گاز چند درجه باز میشود

سنسور دریجه گاز فلش پراید دارای 3 پایه می باشد :

پایه 1 : اتصال بدنه ( منفی )

پایه 2 : تغذیه +5 ولت ( مثبت )

پایه 3 : ارسال سیکنال با ولتاژ به ECU

نکته : در مواقعی که سنسور دریچه گاز پراید خراب است ECU اطلاعات خود را از سنسور دور موتور به طور موقت میگیرد.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز زیمنس فلش پراید:

  • در صورت خرابی این سنسور دریچه گاز کد خطا در دستگاه دیاگ قابل مشاهده می باشد .
  • با توجه به اینکه ECU دقیقا نمی تواند زاویه دریچه گاز را متوجه شود میزان هوای ورودی را به درستی تشخیص نمی دهد درنتیجه خودرو در هنگام شتاب گیری دارای تاخیر میباشد و اصطلاحاً کوپ می کند.
  • بالا ماندن دور موتور در دور آرام
  • دیر و یا با تاخیر گاز خوردن (پدال گاز با دریچه و پشت آمپر یکسان نیست )
  • درحالت سرد بودن خودرو ،دور موتور نرمال ولی درحالت گرم شدن موتور ، دور موتور تا کاتاف بالا می رود.
  • در دورهای بالا نوسان دارد بخاطر کثیفی و آب خوردگی
  • دود کردن موتور، گاهی اوقات با گاز دادن میزان دود کم یا زیاد می شود .
  • درو موتور بالا نمیرود از یک حد کاتاف به 3000 تا4000 می رسد .
  • با گاز دادن موتور خاموش می شود

خودرو بین دور موتور 2500rpm تا 3000rpm حالت گرفتگی پیدا میکند

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید